Seminaras apie prekių ženklų ir domenų registravimą

2023 m. gegužės 30 d. Klaipėdos mokslo ir technologijų parke verslininkai gilins žinias apie prekių ženklų ir domenų registravimą, sužinos daugiau apie intelektinės nuosavybės apsaugą, teisinių ginčų dėl domeno vardų ir prekių ženklų prevenciją, Europos Sąjungos (ES) paramą intelektinę nuosavybę kuriančioms mažoms ir vidutinėms įmonėms.

 Apie ką reikėtų pagalvoti registruojant domeno vardą el. paštui, interneto svetainei ar el. parduotuvei, kuo naudingas vieningas verslo skaitmeninių resursų adresavimas, kodėl reikėtų naudoti .lt domeno vardus su savitosiomis lietuvių kalbos raidėmis ir kokie gali kilti ginčai dėl .lt domeno vardų apžvelgs Kauno technologijos universiteto (KTU) Interneto paslaugų centro DOMREG specialistai. Prekių ženklų registravimo ir apsaugos pagrindinius aspektus, aktualią praktiką ginčuose tarp domeno ir prekių ženklo, finansinės paramos galimybes mažoms ir vidutinėms įmonėms, norinčioms apsaugoti savo intelektinę nuosavybę, bei informacinį projektą apie intelektinę nuosavybę – intelektinė.lt pristatys Valstybinio patentų biuro atstovai.

Pasak KTU Interneto paslaugų centro DOMREG vadovo Tomo Mackaus, Klaipėdos regiono verslas aktyviai naudoja .lt domeną interneto svetainėms, el. parduotuvėms, el. paštui ir kitoms sistemoms. Iš viso Klaipėdos apskrities įmonės ir fiziniai asmenys yra registravę daugiau kaip 17 tūkst. antro lygio .lt domenų.

„Mums svarbu, kad verslas išvengtų klaidų registruodamas ir naudodamas .lt domenus, turėtų kokybiškas interneto svetaines ir el. parduotuves, kurios leistų efektyviai siekti verslo tikslų. Ypatingą dėmesį skiriame smulkiojo ir vidutinio verslo, startuolių ir aukštųjų technologijų įmonių švietimui“, – akcentuoja T. Mackus.

Valstybinio patentų biuro (VPB) direktorė Irina Urbonė tikina, kad prekių ženklų ir kitos intelektinės nuosavybės registravimas yra viena svarbiausių sričių, į kurias turėtų investuoti verslas.

„Anksčiau vyravęs požiūris, kad intelektinės nuosavybės apsauga aktuali tik kūrinių autoriams ar didelėms įmonėms, pamažu keičiasi ir savo prekių ženklus bei kuriamus inovatyvius produktus ar paslaugas imasi saugoti mikro įmonės ir fiziniai asmenys. Tai leidžia susikoncentruoti į verslą ir jo plėtrą, nesukant galvos dėl galimų intelektinės nuosavybės vagysčių ar produktų klastojimo, o taip pat parodo įmonės brandą – kad svarbu saugoti ne tik tai, kas fiziškai apčiuopiama.

Remiantis atlikta ES smulkaus ir vidutinio verslo apklausa parodė, kad apie 15 proc. įmonių, kurioms priklauso registruotos intelektinės nuosavybės teisės, yra patyrusios šių teisių pažeidimų, kuomet buvo bandyta vogti ar klastoti ar kitaip neteisėtai panaudoti joms priklausančius išradimus, prekių ženklus ar gaminius. Šis procentas didesnis tarp inovatyvių, naujoves diegiančių įmonių – 19,4 proc. Lietuvoje tokių tyrimų atlikta nebuvo, tačiau rezultatai, ko gero, būtų panašūs, kadangi intelektinės nuosavybės vagystės yra nusikaltimas, neturintis sienų“, – sako I. Urbonė.

Uostamiestis ir čia veikiantys verslai yra aktyvūs inovacijų ekosistemos dalyviai. Vien Klaipėdos mokslo ir technologijų parko (KMTP)  bendruomenei priklausančios įmonės pernai sukūrė ir rinkai pateikė 36 inovatyvius sprendimus ar produktus.

Įstaigos direktorės Romos Stubrienės įsitikinimu, inovacijų kūrimas ir dėmesys intelektinės nuosavybės apsaugai turi žengti išvien. „Tinkamu metu nesudėliojus reikiamų saugiklių, teisinių ginčų sprendimas pareikalauja ir laiko, ir finansinių resursų, kurių jaunas verslas dažniausiai stokoja. Tad skatiname mūsų bendruomenės narius planuoti racionaliai ir nuosekliai auginti kompetencijas apie intelektinės nuosavybės apsaugą, įsidiegti prevencinius mechanizmus. Tema aktuali, tad iniciatyva pristatyti tokios tematikos renginį Klaipėdoje atgarsio išties nestokoja – įmonės, kurių gretose matome ir jaunų, ir įdirbį jau turinčių verslų, jau suskubo registruotis“, – pažymėjo KMTP vadovė.

Gegužės 30 d. vyksiantį nemokamą seminarą organizuoja KTU Interneto paslaugų centras DOMREG ir Valstybinis patentų biuras.

Renginio partneriai – Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas, Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Klaipėdos universitetas.